All in one - Okna, Drzwi, Rolety, Bramy

50% taniej niż w Twoim kraju

Dostarczamy na czas i na cały świat

PL
Skip to main content

Jak zweryfikować poprawność montażu okien?

Korzystasz z podwykonawców? Prowadzisz firmę z grupą montażową? Chcesz sprawdzić czy okna zamontowano poprawnie? Zobacz jak zweryfikować rzetelność montażu.

Zobacz jak korzystając z kilku punktów kontrolnych możesz zweryfikować poprawność wykonania montażu okien:

1. Sprawdź, czy po całym obwodzie okna piana montażowa szczelnie wypełnia przestrzeń między ościeżnicą a ościeżą.

Piana montażowa
Piana powinna szczelnie wypełniać przestrzeń dylatacyjną

Pamiętaj! Rolą piany montażowej jest wypełnienie i uszczelnienie, a nie zamocowanie okna.


2. Sprawdź czy elementy mocujące okno do muru (kotwy montażowe, dyble, śruby samowiercące, konsole montażowe) są rozmieszczone 15 cm od narożników wewnętrznej części ościeżnicy w odległości maksymalnie 50 cm od siebie.

Weryfikacja montażu
Pierwszy element mocujemy 15 cm od narożnika, a kolejne nie rzadziej niż co 50 cm.

3.Sprawdź za pomocą poziomicy piony i poziomy w każdej płaszczyźnie. Odchyły od pionu i poziomu nie powinny wynosić więcej niż 1-2 mm na metrze bieżącym zamontowanego okna.

Sprawdzanie pionu i poziomu okna
Wykorzystaj poziomicę, aby sprawdzić, czy okno jest prawidłowo ustawione w pionie i poziomie

4. Za pomocą poziomicy lub łaty sprawdź, czy rama w każdej płaszczyźnie jest idealnie prosta i czy w którymś miejscu nie wystąpił tzw. “banan”. Ewentualne dopuszczalne odchyły od linii prostej nie mogą wynosić więcej niż 1-2 mm na metrze bieżącym profilu.

Rama okna - tzw. banan
Zbyt mocno zamontowane wkręty mogą spowodować wygięcie się ramy okna

 

5. Sprawdź czy każde okno po przekątnej ma na stałe zamocowane niewystające poza obrys ościeżnicy kliny stabilizujące. Pełnią one bardzo istotną rolę w zachowaniu geometrii okna i nie mogą być usuwane.

Kliny montazowe
Kliny powinny znaleźć się w przeciwległych po przekątnej narożnikach okna

Ważne! Kliny mają być rozmieszczone TYLKO po przekątnej. NIE MOŻNA ich zamontować we wszystkich czterech narożnikach okna.


 

6. Okno musi stać na listwie podparapetowej lub klockach nośnych (rozmieszczonych maks co 50 cm), które nie wystają poza ościeżnicę okna.

Montaz okna ciepły parapet
Okno powinno być zamontowane na listwie podparapetowej lub klockach nośnych

Klocków tych nie można usuwać pod żadnym pozorem! Okno nie może stać na samej pianie!


 

7. Sprawdź geometrię okna – po pierwsze czy wizualnie krawędzie skrzydła są ustawione równolegle do krawędzi ościeżnicy. Następnie sprawdź czy przekątne okien są równe.

Jak zmierzyc przekatne
Geometrie okna można sprawdzić wizualnie lub korzystając z matematycznych wzorów. Delikatne odchylenia (kilka mm) są dopuszczalne, jeśli okno działa prawidłowo

 

8. Sprawdź wszystkie funkcje okna. Prawidłowo zamontowane okno powinno bez regulacji pracować poprawnie. Nic nie powinno haczyć lub trzeć, a mechanizmy okuciowe powinny działać bez zarzutu.


 

9. Przerwy dylatacyjne pomiędzy ościeżnicą a ościeżą powinny się utrzymywać w przedziale 15-25 mm. Jeżeli są większe jest to dopuszczalne pod warunkiem zastosowania mocniejszych elementów mocujących lub większej ich ilości.

Przerwa dylatacyjna
Przerwa dylatacyjna powinna wynosić od 1,5 do 2,5 cm z każdej strony okna

Jeżeli przerwy są większe, jest to dopuszczalne pod warunkiem zastosowania mocniejszych elementów mocujących lub większej ich ilości.


 

 

Wojciech Stanowski

Pomysłodawca i właściciel marki BestOkna.pl, firmy z Polski zajmującej się eksportem stolarki otworowej na cały świat. Jako dystrybutor stolarki BestOkna.pl dostarczają okna m.in. do Niemiec, krajów Beneluksu, Francji, Anglii i na Wyspy Brytyjskie, ale również do USA, czy na Seszele. Firma specjalizuje się w obsłudze klientów biznesowych (B2B).

Zamów wycenę i zobacz ile zaoszczędzisz

Wybierz
kierunkowy

Upuść pliki w tym miejscu, aby dodać załączniki

lub

Dowiedz się jak zarabiać do 50% więcej na stolarce otworowej

Wybierz
kierunkowy

Zainteresowała Cię treść wpisu? Chcesz wiedzieć więcej?