Skip to main content

Typowe okna PCV – co to znaczy?

BestOkna.pl w swojej ofercie posiadają 29 typowych okien dostępnych od ręki. Zapewne zadali sobie Państwo kiedyś pytanie, co to znaczy, że okna są typowe? I dlaczego właśnie te, a nie inne okna o określonych wymiarach znajdują się na liście. Na to pytanie odpowiadamy w tej odsłonie poradnika.

Otóż, na krajowym rynku można je znaleźć od przeszło trzech dekad. Rodowód terminu „okna typowe” sięga jednak pół wieku wcześniej niż ich pojawienie się w branży. Zapożyczono go od producentów okien drewnianych, opracowując listę okien o konkretnych wymiarach, określonych kwaterach i sposobie otwierania. Wszystko po to, aby móc na równi konkurować z drewnianymi kuzynami jako ich zamienniki. I tak oto „okna typowe” weszły, a z czasem stały się skodyfikowaną normą branży okiennej.

Z jakiego powodu warto zastanowić się nad oknami typowymi?

Odpowiedź jest prosta – okna typowe w takiej firmie jak BestOkna.pl dostępne są na stanach magazynowych! Zamiast oczekiwać okna na wymiar przez 20 dni, możemy kupić gotowe okno typowe prosto z magazynu. Warto pamiętać, że dostępnych jest około 30 rozmiarów okien typowych! Także szanse na znalezienie odpowiedniego dla siebie są całkiem niemałe!

Zwłaszcza w okresie ostatnich dwudziestu lat ubiegłego wieku wszystkie typowe okna PCV były zunifikowane i miały odgórnie określone parametry, na które składały się:

  • ściśle określone szerokość i wysokość
  • określony kierunek i sposób otwierania skrzydeł okiennych
  • ściśle określony niesymetryczny podział kwater
  • określona odległość od osi słupka stałego w wielodzielnych konstrukcjach.

To właśnie rygor ich przestrzegania był jednym z kluczowych elementów, który sprawiły, że okna PVC zaczęły zastępować okna drewniane. Obecnie producenci nie są już takimi purystami pod względem wymienionych wyżej parametrów, ale pojęcia „okna typowe” nadal funkcjonuje na polskim rynku okiennym.

Katarzyna Religa

Doradca klienta w BestOkna.pl, firmie z Polski zajmującej się eksportem stolarki otworowej na cały świat. Jako dystrybutor stolarki BestOkna.pl dostarczają okna m.in. do Niemiec, krajów Beneluksu, Francji, Anglii i na Wyspy Brytyjskie, ale również do USA, czy na Seszele. Firma specjalizuje się w obsłudze klientów biznesowych (B2B).