Skip to main content
Okna dachowe - jak doświetlić poddasze

Okna dachowe – jak skutecznie doświetlić poddasze?

Pomieszczenia na poddaszu potrafią być szczególnie problematyczne przy doborze okien. Zła decyzja w kwestii okien dachowym, może nastręczyć w przyszłości problemów. Z kolei przemyślany zakup podnieść komfort korzystania z pokoju na poddaszu. Radzimy jak optymalnie dobrać okna dachowe.

Po pierwsze, wybierając rozmiar i liczbę okien dachowych należy brać pod uwagę to, iż powierzchnia naszych okien PCV powinna stanowić w przybliżeniu 1/10 powierzchni podłogi pomieszczenia. Jednocześnie, pamiętajmy, że lepsza jest większa ilość mniejszych okien niż na przykład jedno duże. Nawet jeśli po zsumowaniu w obu opcjach otrzymamy taką samą wielkość powierzchni. Równomierne rozłożenie mniejszych okien da Państwu więcej naturalne światła z zewnątrz docierającego na poddasze.

Gwarancję prawidłowego doświetlenia poddasza, jak również komfortowe operowanie oknami, otrzymamy dobierając odpowiednie okna pod względem kąta nachylenia połaci dachowej. Jeśli posiadają Państwo dach o niewielkim kącie nachylenia lepiej sprawdzą się okna dłuższe, natomiast w przypadku stromego dachu zdecydowanie okna krótsze.

Nie można także zapomnieć, że aby okno spełniało wszystkie swoje funkcje, należy je zamontować na odpowiedniej wysokości. Okna dachowe powinny być na identycznej wysokości jak tradycyjne okna, a więc ok. 90 centymetrów od podłogi. Dlaczego? Wówczas można przez nie wyglądać nawet w pozycji siedzącej, swobodnie je otwierać i zamykać, oraz bez żadnych przeszkód używać rolet bądź żaluzji.

Katarzyna Religa

Doradca klienta w BestOkna.pl, firmie z Polski zajmującej się eksportem stolarki otworowej na cały świat. Jako dystrybutor stolarki BestOkna.pl dostarczają okna m.in. do Niemiec, krajów Beneluksu, Francji, Anglii i na Wyspy Brytyjskie, ale również do USA, czy na Seszele. Firma specjalizuje się w obsłudze klientów biznesowych (B2B).