Skip to main content

Jak powinna wyglądać konserwacja okien PCV?

Okna PCV mają wiele zalet i kojarzą się przede wszystkim z wygodą oraz komfortem użytkowania. Niestety, obiegowa opinia, że konserwacja okien plastikowych – w przeciwieństwie do drewnianych kuzynów – nie jest potrzebna jest daleka od prawdy. Jak konserwować okna PCV? Radzą BestOkna.pl.

Kluczowa przewaga po stronie okna PCV to bez wątpienia jego odporność na czynniki zewnętrzne – są niepalne, bronią się przed powstawaniem grzybów i kapryśną pogodą. To pozwala na wydłużoną eksploatację, która sięga czasem nawet kilku dekad. Aby jednak posłużyły przez długie lata niezbędna jest właściwa konserwacja okien PCV i ich regulacja.

I to właśnie te czynności są najczęściej zaniedbywane przez użytkowników, skupionych jedynie na długości czasu gwarancji, którą producent objął okno. Dlaczego wspominamy o gwarancji? Bowiem to właśnie w niej możemy najczęściej przeczytać, że konserwacja okien spoczywa na barkach ich właściciela. Pierwszym krokiem będzie wyregulowanie okien.

Kiedy już to zrobimy należy je dokładnie oczyścić, między innymi z piasku, który uniemożliwia właściwy docisk okiennych uszczelek. W tym celu można użyć szmatki albo odkurzacz. Bardzo ważna jest również konserwacja okuć. Do tego zadania przydadzą się specjalne olejki lub smary.

Pamiętajmy o naoliwieniu wszystkich miejsc, ze szczególną uwagą skupiając się na najbardziej newralgicznym, a często pomijanym miejscu, mianowicie górnej części skrzydła. Polecamy delikatnie poruszać klamką, co pomoże rozprowadzić użyty smar bądź olejek i sprawdzić, czy naoliwienie przyniosło pożądany efekt.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę są uszczelki tzw. przylgowe, do której konserwacji powinniśmy użyć wazeliny technicznej. Czasami mogą one również wymagać podklejenia. Konserwacja okien powinniśmy zakończyć pielęgnacją profili przy przeznaczonego do tego celu mleczka. Poświęcenie przynajmniej raz w roku czasu na właściwą konserwację pozwoli Państwu cieszyć się z zadbanych i w pełni sprawnych okien przez wiele kolejnych lat.

 

 

 

Katarzyna Religa

Doradca klienta w BestOkna.pl, firmie z Polski zajmującej się eksportem stolarki otworowej na cały świat. Jako dystrybutor stolarki BestOkna.pl dostarczają okna m.in. do Niemiec, krajów Beneluksu, Francji, Anglii i na Wyspy Brytyjskie, ale również do USA, czy na Seszele. Firma specjalizuje się w obsłudze klientów biznesowych (B2B).