All in one - Okna, Drzwi, Rolety, Bramy

50% taniej niż w Twoim kraju

Dostarczamy na czas i na cały świat

PL
Skip to main content

Import okien z Polski: jak sprowadzić okna z Polski do USA?

Z naszego magazynu w Oleśnicy do Nowego Jorku jest w linii prostej 6 704 km. Gdybyśmy dzisiaj chcieli wyruszyć w niezapomnianą podróż do Ameryki to spędzilibyśmy ponad 10 godzin (sic!) w samolocie.

Wliczając wszystkie dojazdy, odprawy na lotnisku daje nam to dwie doby w pozycji siedzącej. Ale czy warto?

 

Czy warto kupować okna w Polsce i ściągać je do USA? Oczywiście, że warto! Jest to równie wygodnie i proste, jak zakup biletu lotniczego – przekonuje Wojciech Stanowski, właściciel BestOkna.pl – Najlepsze okna z Polski.

 

 

Tym razem nie będziemy się wdawać w szczegóły, jakie korzyści niesie import okien, tylko pokrótce opiszemy procedury towarzyszące sprowadzaniu okien do Stanów Zjednoczonych

 

Jaka jest wysokość podatku przy imporcie okien do USA?

 

Kupując towar na terenie Polski i wywożąc go poza granicę Unii Europejskiej przysługuje nam stawka VAT 0%.

 

Dwa priorytetowe dokumenty uzasadniające preferencyjną stawkę VAT to:

 

  • IE 529 MRN – czyli potwierdzenie rozpoczęcia procedury wywozu. Dokument ten dostajemy w dniu odprawy towaru w polskim porcie.

 

  • IE 599 – czyli potwierdzenie wywozu towaru poza UE. Otrzymujemy je do 14 dni od opuszczenia przez towar ostatniego portu Unii Europejskiej.

 


Odprawa celna okien – jak się przygotować?

 

Do zorganizowania odprawy celnej wymagane są:
  • faktura handlowa (warto mieć tłumaczenie w j. angielskim)
  • lista pakunkowa (spis towaru wraz z jego waga netto / brutto)
  • dokumenty rejestrowe firmy – eksportera (NIP, REGON, nr EORI)
  • upoważnienie dla agencji celnej

 


Jak spakować okna do transportu morskiego?

Musimy pamiętać również o tym, że towar przeznaczony do spedycji morskiej poza Unię Europejską musi być specjalnie zapakowany.

 

Absolutnie niedopuszczalne jest, aby palety lub skrzynie wykonane były z surowego drewna. Jeżeli mamy takie należy poddać je procesowi fumigacji. W przypadku okien bezwzględnie należy zapakować je w skrzynie i zadbać o maksymalne zabezpieczenie, ponieważ na statku są naprawdę duże przechyły – radzi przedstawicielka BestOkna.pl.

 

Uprzednio zabezpieczony i przygotowany towar możemy załadować w wynajęty kontener do spedycji morskiej albo wysłać w formie doładunku, jeżeli gabaryt nie jest duży.

 


Jak wygląda odbiór okien wysłanych do USA?

 

Zabezpieczone do transportu okna trafiły już na pokład statku. Co dalej?

 

Po wypłynięciu towaru z portu skontaktuje się z Tobą agent po stronie amerykańskiej.

 

Przeprowadzi nas przez miejscowe opłaty celne i podatek właściwy dla danego stanu. Ustali również sposób podjęcia towaru po jego dopłynięciu do portu – wyjaśnia specjalistka od wysyłki okien do USA.

 

Towar możesz odebrać osobiście lub prosić o zaaranżowanie dostawy do domu. I tu należy pamiętać o kilku rzeczach.

 

Warto wcześniej dowiedzieć się jaki wymiar ma dostarczony towar, aby podjechał odpowiedni samochód. Ten trzeba dobrać też pod kątem miejsca docelowego, tak aby mógł on sprawnie dowieźć okna na miejsce. Ponadto należy zorganizować odpowiednie narzędzia do rozładunku – dodaje Krzysztof Kwiatkowski, również opiekun klienta w BestOkna.pl.

Jak zorganizować wysyłkę okien z Polski do USA?

 

Być może wydaje się to wszystko skomplikowane, a ilość dokumentów przeraża, ale nie ma się czego bać. Zorganizujemy to wszystko za Ciebie! – uspokaja Katarzyna Religa, której okna w kontenerach dotarły już bezpiecznie m.in. do New Jersey i na Seszele.

 

Jedna myśl na temat “Import okien z Polski: jak sprowadzić okna z Polski do USA?

  1. Dzień dobry jakimi dokumentami musi posługiwać się eksporter wprowadzając do obrotu okna w Stanach Zjednoczonych . W UE jest to deklaracja właściwości użytkowych wg rozp.CPR 305/2011, a w USA?

Komentarze są zamknięte.