All in one - Okna, Drzwi, Rolety, Bramy

50% taniej niż w Twoim kraju

Dostarczamy na czas i na cały świat

PL
Skip to main content

Czego wymagać od inwestora przed pomiarem i sprzedażą okien?

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak podzielić obowiązki między Tobą a inwestorem zamawiającym kompleksową usługę dostawy i montażu stolarki otworowej.

 • Na jakim poziomie będzie podłoga “na gotowo”, w sytuacji kiedy mamy wylany tylko beton podkładowo-wyrównawczy?
 • Na jakiej wysokości będą parapety?
 • Kto ma obrobić otwory okienne do ciepłego montażu?

Te i inne pytania spędzają sen z powiek sprzedawców i monterów stolarki otworowej i niejednokrotnie powodują niepotrzebne zastoje, spory i problemy ze sprawnym montażem okien, a niejednokrotnie także czasochłonne i kosztowne reklamacje.

Korzystając z naszych doświadczeń stworzyliśmy dla Ciebie zestaw zadań, których wykonania powinieneś wymagać od inwestora, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów.


Przed pomiarem:

☑ 1. Zażądaj od inwestora wyznaczenia poziomu zero gotowej podłogi na ścianach pomieszczeń, w których będzie montowana stolarka otworowa.  

WAŻNE! Zaznacz przy tym, że obowiązek ten leży w gestii kierownika budowy – sprawującego pieczę nad inwestycją.

Wyznaczanie poziomu zero
Za wyznaczenie poziomu zero odpowiedzialny jest kierownik budowy

☑ 2. Ustal z klientem wysokość parapetów i nanieś w widocznym miejscu obok każdego okna. Możesz udokumentować ten fakt zdjęciami.


☑ 3. Upewnij się, że wszystkie otwory okienne są gotowe – nie przyjeżdżaj na budowę, gdzie trwają prace nad nimi.

Przygotowany otwór okienny
Wymagaj, aby otwór okienny był przygotowany do pomiarów i miał wymiary zgodne z projektem. Szkoda czasu na szacunkowe pomiary, którymi ryzykujesz błędy podczas montażu

☑ 4. Umów się na pomiar z inwestorem lub kierownikiem budowy.

Jeżeli nie mogą pojawić się na pomiarze – nie trać czasu – lepiej w tym czasie obsłużyć bardziej zaangażowanego klienta.


☑ 5. Upewnij się konkretnie co będziesz mierzył. Czy poza oknami są drzwi, rolety, bramy garażowe? W zależności od produktów jakie będziesz potrzebował być może będziesz musiał pobrać inne parametry.

Pomiar otworów okiennych
Przed przyjazdem na budowę sprawdź jakich pomiarów będziesz musiał dokonać, aby odpowiednio się do nich przygotować

 

W trakcie pomiaru:

☑ 1. Dokonuj pomiaru wyłącznie w obecności inwestora lub kierownika budowy.


☑ 2. Przygotuj na pomiar protokół pomiaru. Idealny będzie profesjonalny druk, jeżeli jednak nie jesteś w jego posiadaniu – skorzystaj z kartki papieru i skrzętnie notuj wszystkie ustalenia!

Pamiętaj, aby dokładnie i precyzyjnie zanotować wszystkie ustalenia z przeprowadzanego pomiaru, aby później uniknąć nieścisłości i pretensji ze strony klienta

PAMIĘTAJ! W przypadku potrzebnych poprawek w budynku wskaż jak mają być one zrealizowane i zapisz koniecznie na protokole pomiaru, że odpowiedzialność za to spoczywa na inwestorze, a niewykonanie ich przed montażem skutkować może obciążeniem kosztami ich wykonania lub strat wynikających z ich braku (np. powtórny dojazd)


☑ 3. Na protokole rysuj zwymiarowane, poglądowe rysunki otworów montażowych i obok poglądowe, zwymiarowane rysunki zamawianej stolarki wraz z kierunkami otwierania.


☑ 4. Zwróć uwagę na kolejne pomieszczenia i dobieraj funkcje okien indywidualnie do potrzeb klienta – pomocny będzie tu artykuł z naszego bloga „Akcesoria do okien – w co warto wyposażyć okna? 13 rzeczy, które zwiększą zysk Twojej firmy

W co wyposażyć okna
Sprawdź listę rzeczy, dzięki którym zarobisz więcej pieniędzy, zaoszczędzisz czas na reklamacjach i zyskasz zadowolonego klienta!

☑ 5. Zapisz na protokole kto odpowiada za następujące obszary:

 • mediów – woda, prąd
 • swobodnego dojazdu do miejsca budowy (jakim autem? bus, ciężarówka solo, TIR?)
 • wynajem ewentualnego dźwigu, glassliftera czy innych maszyn do przenoszenia ciężkich elementów
 • ustawienie rusztowania do niedostępnych z poziomu parteru miejsc
Glasslifter
Glasslifter potrafi zdecydowanie ułatwić montaż okien, ale pamiętaj, aby ustalić, kto poniesie koszty jego wynajmu

☑ 6. Ustal, że po stronie inwestora jest:

 • zapewnienie warunków do swobodnego montażu wewnątrz lub na zewnątrz budynku – w przypadku braku – możesz obciążyć klienta za poniesione dodatkowe koszty dojazdu, czasowe, osobowe
 • swobodny dostęp i wejście do budowy
 • odbiór wykonanych prac montażowych przez kierownika budowy w dniu ich zakończenia. Jeżeli inwestor nie stawi się na odbiorze prac – dokonasz ich odbioru we własnym zakresie jednostronnie, na co on wyraża zgodę

☑ 7. Na protokole pomiaru zażądaj podpisu kierownika budowy. Jeżeli inwestor jest klientem indywidualnym  – koniecznie dopisz nad jego podpisem oświadczenie: “Oświadczam, że na własne ryzyko akceptuje ustalenia z niniejszego protokołu bez potwierdzenia kierownika budowy”


 

W trakcie procesu sprzedaży:

☑ 1. Pamiętaj o dołączeniu do faktury proforma/umowy sprzedaży jako załącznika ustaleń z protokołu pomiaru.

Faktura proforma przykład
W BestOkna.pl zawsze dołączamy do faktury pro forma pełną specyfikację składanego przez klienta zamówienia, co zabezpiecza interes obu stron

☑ 2. Poproś o pisemne potwierdzenie faktury proforma/umowy sprzedaży lub potwierdzenie przelewem.


☑ 3. Ustal przewidywane terminy montażu z zaznaczeniem, że czynniki obiektywne jak losowe uszkodzenie towaru lub czynniki niezależne jak warunki pogodowe mogą opóźnić datę realizacji montażu bez konsekwencji dla sprzedającego.

Kalendarz
To ważne, aby ustalić kluczowe termin montażu i sytuacje, w których termin może ulec przesunięciu

☑ 4. Myśl za inwestora i wyprzedzaj ewentualne problemy – otwarcie komunikując je inwestorowi. Nie unikaj trudnych tematów.


☑ 5. Nie odkładaj problemów na później. Wszelkie niejasności z etapu sprzedaży wrócą do Ciebie ze zdwojoną siłą po/ w trakcie montażu.

Wojciech Stanowski

Pomysłodawca i właściciel marki BestOkna.pl, firmy z Polski zajmującej się eksportem stolarki otworowej na cały świat. Jako dystrybutor stolarki BestOkna.pl dostarczają okna m.in. do Niemiec, krajów Beneluksu, Francji, Anglii i na Wyspy Brytyjskie, ale również do USA, czy na Seszele. Firma specjalizuje się w obsłudze klientów biznesowych (B2B).

Zamów wycenę i zobacz ile zaoszczędzisz

Wybierz
kierunkowy

Upuść pliki w tym miejscu, aby dodać załączniki

lub

Dowiedz się jak zarabiać do 50% więcej na stolarce otworowej

Wybierz
kierunkowy

Zainteresowała Cię treść wpisu? Chcesz wiedzieć więcej?

Jedna myśl na temat “Czego wymagać od inwestora przed pomiarem i sprzedażą okien?

 1. Artykuł pomocny zarówno firmom zajmującym się montażem okien jak i samym inwestorom. Rzuca światło na tematy, które często są pomijane w całym procesie pomiaru, a później montażu okien. Wykonawca zadając taki zestaw pytań zmusza samego inwestora do przemyślenia pewnych tematów. Dzięki temu unikamy niepotrzebnych nieporozumień w momencie kiedy same okna są już zamontowane. Obie strony wygrywają – klient otrzymuje efekt jakich chciał, a firma monterska pieniądze za dobrze wykonaną pracę i brak kosztów wynikających z dodatkowych poprawek.
  Skończyła się era ‚będzie pan zadowolony’. Formalne druki i protokoły to powinien być standard przy dzisiejszej budowie domu. Dzięki temu każdy orientuje się jakie obowiązki na nim spoczywają (inwestor, kierownik budowy, wykonawca) i co wiąże się z daną usługą. Im przejrzyściej tym lepiej – to pozwala poczuć się pewniej każdej ze stron.
  Dobra robota.
  Pozdrawiam.

Komentarze są zamknięte.