Skip to main content

Bitwa o współczynnik ciepła. Czym są Uw, Ug?

Wybierając okna do domu, zwykle staramy się iść z myślą „kupić raz, a porządnie” niż „byle tanio”. Dlatego zanim udamy się na zakupy, warto dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie współczynników przenikania ciepła dla okna oraz szyby. To one są w dużej mierze odpowiedzialne za cyrkulację powietrza oraz ewentualne straty energii.

Jak komentuje Wojciech Stanowski, właściciel BestOkna.pl „Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli drzwi i okien różniących się między sobą szeregiem współczynników. Uw, g, A1 czy C to zaledwie część oznaczeń używanych przez producentów.” Jednak przeważająca ich większość jest zupełnie niezrozumiała dla potencjalnego kupującego. Na które z nich powinien za to zwrócić uwagę?

Pierwszym współczynnikiem jest współczynnik przenikania ciepła okna (Uw). Zasada jest prosta – im jest on niższy, tym generuje mniejsze straty. Jeżeli nie przekracza wyniku 0,8 W/m²K oznacza to, że okno należy do gamy energooszczędnych. Jednak producenci naprzemiennie używają też innego współczynnika – Ug. Odnosi się on do przenikania ciepła szyby, co nie zawsze oddaje rzeczywistych strat. Jednak dla ułatwienia – ten współczynnik powinien być niższy od 1,2W/m²K.

Mając wiedzę o współczynnikach ciepła, jakie używają producenci, wybór energooszczędnego okna będzie teraz łatwiejsze!

Katarzyna Religa

Doradca klienta w BestOkna.pl, firmie z Polski zajmującej się eksportem stolarki otworowej na cały świat. Jako dystrybutor stolarki BestOkna.pl dostarczają okna m.in. do Niemiec, krajów Beneluksu, Francji, Anglii i na Wyspy Brytyjskie, ale również do USA, czy na Seszele. Firma specjalizuje się w obsłudze klientów biznesowych (B2B).