All in one - Okna, Drzwi, Rolety, Bramy

50% taniej niż w Twoim kraju

Dostarczamy na czas i na cały świat

PL
Skip to main content

Nawiewniki okienne w kontekście szczelnych okien

Kupując okna każdy liczy na to, że jego okna będą szczelnie oddzielać wnętrze jego domu od czynników zewnętrznych. Producenci okien do perfekcji opanowali tę właśnie funkcjonalność okien. Dla bezpieczeństwa i zdrowia swoich najbliższych warto jednak zadać sobie pytanie czy 100% szczelności okien jest na pewno pożądane.

Z logiki wynika, że szczelne okno, które nie przepuszcza zimna do wewnątrz budynków ogranicza straty ciepła, eliminuje zawilgocenie. Czy znasz jednak zjawisko gromadzenia się skroplonej pary wodnej na szybach? Czy kojarzysz zapach długo niewietrzonych pomieszczeń? Czy widziałeś próbę wydajności kanałów kominowych w pomieszczeniach ze 100% szczelnymi oknami? Zapewne odpowiedź na przynajmniej jedno z zadanych pytań brzmi „tak”.

Aby móc w pełni wyjaśnić nasze zagadnienie musimy sobie uświadomić następujące fakty. Po pierwsze – czy okno powinno być w 100% szczelne? Odpowiedź brzmi TAK. Jest to jednak odpowiedź bardzo niepełna. Dlaczego? Ano dlatego, że okno musi być w 100% szczelne wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Musi jednak na potrzeby grawitacyjnej wentylacji naszego domu zapewniać kontrolowany dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Warto dlatego dokonując zakupu okien sprawdzić czy okno wyposażone jest w system mikrowentylacji (pośrednia pozycja klamki między uchyłem a otworzonym oknem) inaczej nazywanej funkcją rozszczelnienia.

Kolejnym koniecznym rozwiązaniem, szczególnie w kuchni, pokoju dziennym czy łazience jest wyposażenie okien w nawiewniki okienne. Gwarantują one prawidłowy napływ świeżego powietrza do pomieszczenia, niezależnie od tego czy otworzymy okna. Gwarantują sprawne działanie kanałów kominowych(wentylacyjnych), zapobiegają problemom z parowaniem szyb, zawilgoceniem pomieszczeń czy w skrajnych przypadkach wytwarzania się tlenku węgla (czadu) w pomieszczeniach wyposażonych w piec centralnego ogrzewania, kuchenkę gazową czy junkers.

Każda osoba dbająca o zdrowie swoje i swojej rodziny powinna koniecznie wyposażyć okna w nawiewniki okienne. Najczęściej ich koszt nie przekracza 100 zł za jedno pomieszczenie, w którym mają być zamontowane, a wnosi sporą dawkę bezpieczeństwa i komfortu do Twojego domu.

Jeżeli uważasz wpis za ciekawy, ale potrzebujesz więcej informacji – porozmawiaj z naszym wykwalifikowanym doradcą.